Serwis NowePrzetargi.pl używa plików cookies (ciasteczek). Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu, np. zapamiętywanie preferencji i ustawień na naszych stronach lub zbieranie
informacji dotyczących statystyki odwiedzin serwisu. Korzystanie z serwisu NowePrzetargi.pl jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie plików cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą politykę prywatnosci. W każdej chwili można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.  zamknij
Przelicznik EURO
w Zamówieniach:
4,3117
Obowiązek stosowania ustawy Pzp od:
kwoty 30.000 EURO, czyli 129.351 zł
Przegląd prasy - wybrane z tygodnia
W sekcji Przegląd prasy – wybrane z tygodnia chcemy zwrócić uwagę na najciekawsze artykuły prasowe z zakresu zamówień publicznych, jakie ukazały się na przestrzeni ostatniego tygodnia. Nasza redakcja na bieżąco śledzi prasę specjalistyczną jak i tą ogólnie dostępną. Staramy się aby nie umknęły nam żadne istotne informacje z zakresu zamówień publicznych. Szczególnie interesujące pozycje przedstawiamy poniżej w formie skróconej z dokładnym podaniem źródła, gdzie znaleźć można pełna wersję artykułu.

Tydzień 23, 5-11.06.2017 roku

Jak KIO i UZP interpretują nowe przepisy przetargowe.
Mija właśnie rok od uchwalenia jednej z większych nowelizacji przepisów o zamówieniach publicznych. Choć wyroki KIO i opinie prawne UZP pomogły w zrozumieniu wielu nowych przepisów, to jeden problem będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Co gorsza, jest to sprawa o fundamentalnym wręcz znaczeniu. Chodzi bowiem o to, czy przedsiębiorcom przysługuje prawo do kwestionowania poprawności wybranej oferty w przetargach poniżej progów unijnych. Krajowa Izba Odwoławcza jednogłośnie uważa, że nie, i odrzuca wszystkie odwołania. Urząd Zamówień Publicznych skarży każde takie postanowienie do sądu. Większość skarg jest uwzględniana, ale zdarzają się też orzeczenia odmienne. Efekt? Ani organizujący przetargi urzędnicy, ani startujący w nich przedsiębiorcy nie wiedzą, na czym stoją.

Tydzień 22, 29.05 - 4.06.2017 roku

Przetargi: Przedsiębiorca może działać jak pies ogrodnika.
Firma, która odpadła z przetargu i nie ma już szans na jego wygranie, wciąż może domagać się unieważnienia całego postępowania – uznał luksemburski trybunał w polskiej sprawie.

Tydzień 21, 22-28.05.2017 roku

Źle użyty przecinek może zmienić warunki przetargowe.
Wymagania stawiane w przetargu muszą być precyzyjnie sformułowane. Firmy powinny wiedzieć, jakie warunki muszą spełnić, nie ma tu miejsca na domysły – podkreśliła Krajowa Izba Odwoławcza w niedawnym wyroku.

Tydzień 20, 15-21.05.2017 roku

Podmiot w restrukturyzacji też ma prawo ubiegać się o zamówienie publiczne.
Przedsiębiorstwa w fazie restrukturyzacji lub planujące do niej przystąpić często zastanawiają się, czy wziąć udział w przetargu. Zdobycie zamówienia publicznego zwiększa bowiem szansę firmy na poprawę jej sytuacji. Z kolei państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne są zobowiązane do stosowania postanowień ustawy – Prawo zamówień publicznych. Czy zgodnie z tą regulacją podmioty borykające się z kłopotami finansowymi mogą w ogóle ubiegać się o zamówienia publiczne? Czy wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego nie powoduje konieczności zakończenia z nimi współpracy?

Tydzień 19, 8-14.05.2017 roku

KE krytycznie o pomyśle Macrona w sprawie zamówień publicznych.
Wybrany w niedzielę na prezydenta Francji Macron przedstawił plan wprowadzenia w UE przepisów, które ograniczałyby dostęp firmom spoza Unii do kontraktów w ramach zamówień publicznych na rynku unijnym. Według części mediów, Macron chce zablokować dostęp brytyjskich przedsiębiorstw do udziału i wygrywania w unijnych przetargach po Brexicie. Jeśli taka propozycja zostałby przejęta przez UE, z pewnością uderzyłaby np. w brytyjskie firmy działające w sektorze budowy dróg i linii kolejowych.

Tydzień 18, 1-7.05.2017 roku

Zbędne mnożenie formalności przy przetargach: Zamawiający żądają kompletu dokumentów od wszystkich firm.
Miało być tak – do składanych ofert wykonawcy dołączają albo oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w przetargu, albo – przy droższych zamówieniach – jednolity europejski dokument zamówienia (również rodzaj oświadczenia, ale wypełniany według określonego wzoru; dalej: JEDZ). Dopiero na sam koniec od firmy, której oferta uzyskała najwyższą punktację, żąda się kompletu dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w przetargu i brak podstaw do wykluczenia. Pozostali przedsiębiorcy nie muszą już zawracać sobie tym głowy. Dzięki odformalizowaniu procedur oszczędzają czas i oni, i sami zamawiający.

Tydzień 17, 24-30.04.2017 roku

Jak przedsiębiorca może skłonić zamawiającego do podziału przetragu.
Nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie w połowie 2016 r., ma zdopingować zamawiających do częstszego dzielenia zamówień na części. Chodzi to, żeby szerszy dostęp do przetargów zyskały małe i średnie firmy. Obciążono zamawiających obowiązkiem pisemnego uzasadnienia powodów, dla których danego zamówienia nie podzielono na części. A to w praktyce oznacza, że zamawiający nie ma już zupełnej swobody przy podejmowaniu decyzji. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wskazał wprost, że uzasadnieniem nie mogą być wyłącznie korzyści organizacyjne po stronie zamawiającego. REKLAMA Mniejsi przedsiębiorcy zyskali narzędzia, by w uzasadnionych przypadkach wymóc na zamawiających, aby podziału dokonali. W sytuacji, gdy uzasadnienie nie spełnia przesłanek dyrektywy albo zupełnie je pominięto, mogą np. wnieść odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Przegląd ostatnich wyroków wskazuje, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcom udaje się doprowadzić do upragnionego podziału. Dziś opisujemy, jakie narzędzia ma przedsiębiorca, aby sięgnąć po część zamówienia, którego pierwotnie nie podzielono na pakiety.

Tydzień 16, 17-23.04.2017 roku

CBA analizuje zamówienia publiczne TVP z ostatnich pięciu lat.
Kaczorek wyjaśnił, że od stycznia 2017 r. analizowane są wybrane decyzje TVP, m.in. dotyczące zakupu sprzętu do archiwizacji cyfrowej, ale też inne zamówienia.Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzają zgodność z przepisami procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych - powiedział PAP.

Tydzień 14, 3-9.04.2017 roku

Czy nazwy podwykonawców muszą być podane w ofercie.
Wciąż nie wiadomo, czy nazwy podwykonawców zamówienia publicznego trzeba podawać już na etapie składania ofert. Krajowa Izba Odwoławcza do tej pory nie pomagała rozstrzygnąć tej kwestii – w lutym tylko w ciągu kilku dni wydała trzy odmienne rozstrzygnięcia. Po naszym tekście przyznaje, że dostrzegła niespójność wykładni przepisów, i zapowiada, że wypracowana będzie jednolita linia orzecznicza.

Tydzień 12, 20-26.03.2017 roku

MON nie powinien kupować samolotów dla VIP-ów z wolnej ręki. Nie było przesłanek
Przed niespełna dwoma tygodniami Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej unieważnił negocjacje na zakup jednego używanego i dwóch nowych samolotów „średnich” dla VIP-ów, które mogłyby pokonywać trasy transatlantyckie. Dzień później, 10 marca, poinformowano o wszczęciu nowego postępowania, które ma doprowadzić do udzielenia zamówienia – tym razem z wolnej ręki. Podstawa prawna? Zamawiający wskazuje na aż trzy oddzielne przesłanki umożliwiające zastosowanie tego nadzwyczajnego trybu. Poprosiliśmy o ich ocenę dwóch niezależnych ekspertów od wielu lat specjalizujących się w przetargach, autorów komentarzy do przepisów o zamówieniach publicznych. Zdaniem obydwu żadna ze wskazanych przesłanek nie ma jednak zastosowania do zakupu samolotów dla VIP-ów.
Nowe przetargi
Najbliższe szkolenia
Nowe przetargi
Bezpłatny newsletter
Nowe przetargi
Ostatnio dodane pliki
tel./fax 0 801 889 888, e-mail: redakcja@noweprzetargi.pl
Noweprzetargi 2009 - Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.18/00040/2007
Wpis do ewidencji jednostek upoważnionych do organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej prowadzonej przez Urząd Służby Cywilnej w Warszawie