Serwis NowePrzetargi.pl używa plików cookies (ciasteczek). Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu, np. zapamiętywanie preferencji i ustawień na naszych stronach lub zbieranie
informacji dotyczących statystyki odwiedzin serwisu. Korzystanie z serwisu NowePrzetargi.pl jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie plików cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą politykę prywatnosci. W każdej chwili można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.  zamknij
Przelicznik EURO
w Zamówieniach:
4,3117
Obowiązek stosowania ustawy Pzp od:
kwoty 30.000 EURO, czyli 129.351 zł
Przegląd prasy - wybrane z tygodnia
W sekcji Przegląd prasy – wybrane z tygodnia chcemy zwrócić uwagę na najciekawsze artykuły prasowe z zakresu zamówień publicznych, jakie ukazały się na przestrzeni ostatniego tygodnia. Nasza redakcja na bieżąco śledzi prasę specjalistyczną jak i tą ogólnie dostępną. Staramy się aby nie umknęły nam żadne istotne informacje z zakresu zamówień publicznych. Szczególnie interesujące pozycje przedstawiamy poniżej w formie skróconej z dokładnym podaniem źródła, gdzie znaleźć można pełna wersję artykułu.

Tydzień 1, 2-8 stycznia 2017 roku

Koncesja na roboty budowlane i usługi na nowych zasadach.
Bardziej liberalne zasady dokonywania zmian w umowach, zmiany dotyczące okresu, na jaki można zawierać umowy czy też określenie katalogu przesłanek unieważnienia umowy – nowa ustawa koncesyjna wprowadza istotne modyfikacje dotyczące problematyki umowy koncesji w stosunku do ustawy koncesyjnej z 2009 r.

Tydzień 51, 12-18 grudnia 2016 roku

Koncesje na roboty budowlane.
Od środy obowiązują nowe zasady udzielania koncesji na roboty budowlane. Tego dnia weszła w życie ustawa z 21 października 2016 r. o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Zastąpiła ona stare przepisy, pochodzące jeszcze z 2009 r. Nowe uregulowania implementują unijną dyrektywę 2014/23/UE dotyczącą tej tematyki. Do tej pory projektów koncesyjnych nie było wiele; dwie trzecie z nich było realizowanych w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP).

Tydzień 50, 5-11 grudnia 2016 roku

UZP pyta, jak powinny wyglądać przetargi.
Urząd Zamówień Publicznych rozpoczął konsultacje na temat tego, jak powinien wyglądać nowy system zamówień publicznych. Od lat mówi się, że wymaga on gruntownej reformy, a nie tylko dokonywanych ad hoc nowelizacji.

Tydzień 36, 29 sierpnia - 4 września 2016 roku

Zamówienia publiczne: Tryb ograniczony jeszcze bardziej.
Przetarg ograniczony zawsze był trybem dużo rzadziej stosowanym od nieograniczonego. Jednak po ostatniej nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 2164 ze zm.) jeszcze bardziej stracił na atrakcyjności. Chociaż nie ma jeszcze danych za okres po 28 lipca br., kiedy to weszły w życie zmienione przepisy, uczestnicy rynku obserwują mniejszą niż wcześniej liczbę ogłoszeń o zamówieniach udzielanych w trybie przetargu ograniczonego.

Tydzień 34, 15-21 sierpnia 2016 roku

Zamówienia publiczne: Sąd musi szukać podstawy dla ochrony powoda.
Sąd Najwyższy w uchwale z 17 lutego 2016 r. (III CZP 108/15) poruszył bardzo istotny wątek możliwości dochodzenia przez podwykonawców od inwestora wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Tydzień 32, 1-7 sierpnia 2016 roku

Zamówienia publiczne: Brak słowa utrudni zmiany w kontraktach.
W czwartek 28 lipca weszła w życie nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych. Do umów zawartych przed tą datą, a także tych, które zostaną podpisane później, ale w wyniku już trwających przetargów, stosuje się przepisy dotychczasowe. Z jednym jednak istotnym wyjątkiem. Jeśli chodzi o dokonywanie zmian w tych kontraktach, to przewidziano dla nich osobny przepis przejściowy. Artykuł 19 ust. 3 nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1020) co do zasady poszerza katalog sytuacji, w których możliwe są zmiany. Przede wszystkim umożliwia aneks także przy robotach dodatkowych, które dotychczas wymagały zawarcia odrębnej umowy z wolnej ręki. W czwartek 28 lipca weszła w życie nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych. Do umów zawartych przed tą datą, a także tych, które zostaną podpisane później, ale w wyniku już trwających przetargów, stosuje się przepisy dotychczasowe. Z jednym jednak istotnym wyjątkiem. Jeśli chodzi o dokonywanie zmian w tych kontraktach, to przewidziano dla nich osobny przepis przejściowy. Artykuł 19 ust. 3 nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1020) co do zasady poszerza katalog sytuacji, w których możliwe są zmiany. Przede wszystkim umożliwia aneks także przy robotach dodatkowych, które dotychczas wymagały zawarcia odrębnej umowy z wolnej ręki. reklama W pierwszej części przepisu przejściowego ustawodawca zapomniał jednak dopisać jednego wyrazu. Artykuł 144 ust. 1 dotychczasowej ustawy zakazywał „istotnych” zmian w umowie, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonywania takiej zmiany w ogłoszeniu lub specyfikacji. Artykuł 19 ust. 3 ustawy nowelizującej pozwala wyłącznie na zmiany, które przewidziano w ogłoszeniu lub specyfikacji. Nie różnicuje już zmian na „istotne” i „nieistotne”. Dlaczego to takie ważne?

Tydzień 31, 25-31 lipca 2016 roku

Koniec przetargowego paraliżu. Nowelizacja odblokuje zamówienia publiczne.
Wchodząca dziś w życie nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych wreszcie je odblokuje. W ostatnich miesiącach odnotowano wyraźny spadek ich liczby. W maju ogłoszono trzy razy mniej przetargów powyżej progu unijnego niż w kwietniu. Ich liczba z miesiąca na miesiąc spadła z 2428 do 834. Choć czerwiec był już lepszy (1106), to i tak liczba ogłoszeń nie zbliżyła się nawet do połowy tej z kwietnia. Powód? Nie zdążyliśmy na czas wdrożyć nowych dyrektyw zamówieniowych (2014/24/UE i 2014/25/UE). Termin ich implementacji minął 18 kwietnia 2016 r. Tymczasem nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1020), która wdraża dyrektywy, wchodzi w życie dopiero dzisiaj.

Tydzień 28, 4-10 lipca 2016 roku

Zmiany w prawie zamówień publicznych.
Elektronizacja zamówień publicznych, którą wprowadza nowelizacja ustawy ma uprościć i uelastycznić postępowania przetargowe. Jednak na stosowanie tych udogodnień w praktyce będziemy musieli jeszcze poczekać.

Tydzień 27, 27 czerwca - 3 lipca 2016 roku

Prawa zamówień publicznych: Wielkie przemeblowanie w przetargach.
Nowelizacja prawa zamówień publicznych czeka już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Można więc się spodziewać, że w połowie lipca zaczną obowiązywać m.in. wymogi zatrudniania na etat, a skończy się dyktat najniższej ceny.

Tydzień 26, 20-26 czerwca 2016 roku

Zamówienia na śmieci z mocnymi ograniczeniami.
Nie zważając na protesty samorządów, Sejm poparł senackie poprawki ograniczające gminom możliwość stosowania zamówień wewnętrznych na usługi związane z odbiorem odpadów.
Nowe przetargi
Najbliższe szkolenia
Nowe przetargi
Bezpłatny newsletter
Nowe przetargi
Ostatnio dodane pliki
tel./fax 0 801 889 888, e-mail: redakcja@noweprzetargi.pl
Noweprzetargi 2009 - Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.18/00040/2007
Wpis do ewidencji jednostek upoważnionych do organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej prowadzonej przez Urząd Służby Cywilnej w Warszawie