Serwis NowePrzetargi.pl używa plików cookies (ciasteczek). Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszego serwisu, np. zapamiętywanie preferencji i ustawień na naszych stronach lub zbieranie
informacji dotyczących statystyki odwiedzin serwisu. Korzystanie z serwisu NowePrzetargi.pl jest jednoczesnym wyrażeniem zgody na używanie plików cookies (ciasteczek), zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Przeczytaj naszą politykę prywatnosci. W każdej chwili można zmienić ustawienia w przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.  zamknij
Przelicznik EURO
w Zamówieniach:
4,3117
Obowiązek stosowania ustawy Pzp od:
kwoty 30.000 EURO, czyli 129.351 zł
Przegląd prasy - wybrane z tygodnia
W sekcji Przegląd prasy – wybrane z tygodnia chcemy zwrócić uwagę na najciekawsze artykuły prasowe z zakresu zamówień publicznych, jakie ukazały się na przestrzeni ostatniego tygodnia. Nasza redakcja na bieżąco śledzi prasę specjalistyczną jak i tą ogólnie dostępną. Staramy się aby nie umknęły nam żadne istotne informacje z zakresu zamówień publicznych. Szczególnie interesujące pozycje przedstawiamy poniżej w formie skróconej z dokładnym podaniem źródła, gdzie znaleźć można pełna wersję artykułu.

Tydzień 25, 13-19 czerwca 2016 roku

In-house: senat poprawia zamówienia wewnętrzne.
9 czerwca wieczorem Senat przegłosował poprawki do nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Wśród nich znalazły się i te, które jeszcze bardziej ograniczają gminom możliwość udzielania zamówień wewnętrznych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych.

Tydzień 22, 23-29 maja 2016 roku

Zamówienia publiczne: Więcej zakupów poza procedurą.
W 2015 r. znów zmniejszyła się wartość rynku zamówień publicznych – wynika z danych uzyskanych nieoficjalnie przez DGP. Wyniosła ona 116,3 mld zł, czyli prawie 17 mld zł mniej niż rok wcześniej i ok. 27 mld zł mniej niż w 2013 r., który był rokiem wzrostu i odbicia się rynku po okresie spowolnienia. Czy oznacza to zaciskanie pasa w administracji publicznej? Raczej nie.

Tydzień 20, 9-15 maja 2016 roku

Przetargi in-house: Sejm uchwalił nowelizację prawa zamówień publicznych.
Wczoraj raj, dzisiaj piekło – tak wynik piątkowego głosowania w Sejmie nad nowelizacją prawa zamówień publicznych określił Witold Zińczuk, przewodniczący Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Posłowie ostatecznie odrzucili poprawki PO, Nowoczesnej i Kukiz'15 dające samorządom prawo bezprzetargowego udzielania zamówień swoim spółkom tylko wtedy, gdy na danym rynku nie ma konkurencji.

Tydzień 19, 2-8 maja 2016 roku

Zmowa w przetargu: firma może stracić miliony.
Przedsiębiorcy, którzy zawierają umowy o wysokości oferowanych cen lub podziale rynku, popełniają przestępstwo. Grozi za nie do trzech lat więzienia. Prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. przychodu firmy. Sąd ma prawo zakazać jej ubiegania się o publiczne kontrakty.

Tydzień 10, 29 lutego - 6 marca 2016 roku

Zamówienia publiczne: Koniec handlu referencjami.
Firmy startujące w przetargach będą się mogły podpierać doświadczeniem innego przedsiębiorcy wyłącznie wtedy, gdy zatrudnią go potem jako podwykonawcę. A i to nie zawsze.

Tydzień 9, 22-28 lutego 2016 roku

Zamówienia publiczne: Przedsiębiorcy muszą wiedzieć, co będzie premiowane.
Jednym z ważnych elementów planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego są zamówienia publiczne. Mają być bardziej innowacyjne i adresowane do polskich firm, zwłaszcza z sektora MŚP. Sposobem na to ma być preferowanie pozacenowych kryteriów oceny ofert. Zgodnie z nowelizacją, nad którą prace kończy rząd, cena nie będzie mogła stanowić więcej niż 40 proc. całości kryteriów. Już same wypowiedzi wicepremiera dały sygnał do zmiany nastawienia w administracji publicznej. Przykładem może być ogłoszony ostatnio przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przetarg na całoroczne utrzymanie jednego z odcinków autostrady A2. Ustalono w nim, że cena będzie stanowić 60 proc., a kryteria jakościowe 40 proc. To duża zmiana, bo dotychczas w większości przetargów GDDKiA cena stanowiła 90 proc. Ale właśnie przykład tego przetargu pokazuje też niebezpieczeństwa związane z odchodzeniem od kryterium najniższej ceny.

Tydzień 8, 15-21 lutego 2016 roku

Zmiany w gminnych przetargach mogą pozbawić etatów.
Związkowcy i pracodawcy zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego mają poważne zastrzeżenie do tzw. małej nowelizacji prawa zamówień publicznych, która dostosowuje nasze przepisy do unijnych. Nie podoba im się umożliwienie zlecania usług zewnętrznym spółkom bez konieczności stosowania procedur wynikających z prawa zamówień publicznych (tzw. in house). Zgodnie z projektem wystarczy, że taka spółka będzie świadczyć usługi w wymiarze ponad 90 proc. na rzecz samorządu, aby można było przekazać jej kolejne zlecenia bez konieczności ogłaszania przetargu. Rząd zapowiada prace nad nowym, kompromisowym rozwiązaniem.

Tydzień 2, 11-17 stycznia 2016 roku

Do przetargu tylko z etatami
Przedsiębiorcy starający się o publiczne kontrakty będą musieli zatrudniać pracowników na umowach o pracę.

Najnowsza propozycja Ministerstwa Rozwoju może oznaczać prawdziwą rewolucję dla kilkuset tysięcy osób zatrudnionych w branży budowlanej, usługach ochroniarskich czy porządkowych, które świadczą usługi na rzecz administracji publicznej i samorządów.

Tydzień 42, 12-18 października 2015 roku

Otwarcie ofert w przetargu na przesyłki sądowe znów przesunięte.
Ponownie zostanie przełożony termin składania ofert w największym tegorocznym przetargu na usługi pocztowe, czyli korespondencję sądową. Krajowa Izba Odwoławcza po raz kolejny nakazała doprecyzowanie specyfikacji.

Tydzień 41, 5-11 października 2015 roku

Zamówienia publiczne: Dzielenie przez 0 to błąd. Także przy ustalaniu kryteriów oceny ofert.
Nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.; dalej: p.z.p.) z sierpnia 2014 r. postawiła zamawiających (z nielicznymi wyjątkami) przed koniecznością wyboru co najmniej jednego dodatkowego, obok ceny, kryterium oceny ofert. W niektórych przypadkach ustalone kryterium pozacenowe ze względu na przyznaną mu wagę ma jedynie formalne znaczenie, np. w sytuacji, w której cenie przyznano wagę 90 proc., kryterium pozacenowym jest zaś termin zapłaty. Jednak przy właściwym doborze kryterium pozacenowe może być kluczowym czynnikiem umożliwiającym zamawiającemu wybór oferty rzeczywiście najkorzystniejszej.
Nowe przetargi
Najbliższe szkolenia
Nowe przetargi
Bezpłatny newsletter
Nowe przetargi
Ostatnio dodane pliki
tel./fax 0 801 889 888, e-mail: redakcja@noweprzetargi.pl
Noweprzetargi 2009 - Wszelkie prawa zastrzeżone

Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr 2.18/00040/2007
Wpis do ewidencji jednostek upoważnionych do organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej prowadzonej przez Urząd Służby Cywilnej w Warszawie